Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигининг кенгайтирилган Ҳайъат мажлиси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги, “Минтақавий мулоқот” халқаро ноҳукумат ташкилоти ҳамда Ўзбекистон Адвокатлар палатаси ҳамкорлигида “Адолатли суд жараёнида адвокатнинг роли: Ўзбекистон ва АҚШ тажрибаси” мавзусида халқаро семинар-тренинг ташкил этилди.
Ёшларнинг мамлакатимизда олиб борилаётган сиёсий жараёнларга мустақил ва онгли муносабатини шакллантириш, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолияти билан яқиндан таништириш, сиёсий ислоҳотларнинг мазмун-моҳиятини тушунтириш орқали уларнинг фаол фуқаролик позицияси ва ҳуқуқий маданиятини юксалтириш бугуннинг долзарб масалаларидан.
Адлия вазирлигида ҳужжатлар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш, ижро интизомини мустаҳкамлаш, қонун ҳужжатлари ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг ҳуқуқий экспертизаси амалиёти, фуқароларнинг ёзма ва оғзаки мурожаатларини кўриб чиқиш, шунингдек бошқарув жараёнини автоматлаштирилишини таъминлаш учун замонавий ахборот тизимлари ва дастурий таъминот воситаларини қўллаш масалаларига бағишланган ўқув-амалий семинар ташкил этилди.
Жиззах ҳуқуқшунослик коллежида “Битирувчи ёшларга диплом топшириш”маросими бўлиб ўтди, маросимда вилоят адлия ва ўрта махсус касб-ҳунар таълими бошқармалари вакиллари, Жиззах шаҳар ҳокими, коллеж ўқитувчилари ва ўқувчилари, коллеж битирувчиларининг ота-оналари иштирок этди.
Вилоят адлия бошқармасида матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан адлия бошқармаси, матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари муҳаррирлари ва мухбирлари иштирокида йиғилиш ўтказилди.
Мамлакатимиз ҳаётидаги муҳим аҳамиятга молик масалалар бўйича ўтказиладиган матбуот анжуманларининг ягона режаси ижроси юзасидан, Адлия вазирлиги томонидан “Қонун ижодкорлиги соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга оширишдаги фаолият” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Адлия вазирлиги тизимидаги Тошкент давлат юридик университети талабаларининг ота-оналари билан 2013-2014 ўқув йили якунига бағишланган учрашув ташкил этилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси томонидан 2008 йилдан буён анъанавий тарзда ўтказиб келинаётган “Ёш сиёсатчи” кўрик танлови партиянинг Жиззах вилоят Кенгаши томонидан ташкил этилиб, танловнинг вилоят босқичи Жиззах давлат педагогика институти қошидаги 2-сонли академик лицейда бўлиб ўтди.